Porada odnośnie zakupu sprzętu

W związku z rozszerzeniem nauki zdalnej, pojawił się problem zwiększonego zapotrzebowania na sprzęt komputerowy. Nie musi to od razu oznaczać dużych wydatków, ponieważ można zakupić sprzęt używany w dobrym stanie. Przed każdym zakupem warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i pod ich kątem porównać sensowność zakupu komputera nowego lub używanego. Poniżej w kilku prostych krokach przestawionych zostanie kilka porad ułatwiających zakup.

Krok 1.

Musimy oszacować jakim dysponujemy budżetem na zakup sprzętu. Przy kwotach  od 500 do 1500 zł pozostaje do dyspozycji sprzęt używany, przy kwotach wyższych można już zacząć szukać czegoś nowego.

Krok 2

Jaki rodzaj sprzętu wybrać. Do wyboru mamy komputery stacjonarne, komputery AiO oraz laptopy. Każde z tych rodzajów urządzeń ma wady i zalety, poniżej skrótowo opiszę kilka z nich.

Wariant komputer stacjonarny:

Zalety:

– dobry używany model można kupić w niskiej cenie,

– niskie koszty ewentualnych napraw,

Wady:

– cały zestaw zajmuje więcej miejsca niż np. laptop,

– konieczność zakupu dodatkowo monitora, klawiatury, myszy, kamery internetowej

– brak mobilności

Wariant komputer AiO:

Zalety:

– sprzęt zajmuje mało miejsca,

– kamera wbudowana w ramkę monitora

Wady:

– brak mobilności

– wyższa cena niż za komputer stacjonarny

Wariant laptop:

Zalety:

– sprzęt zajmuje mało miejsca

– jest mobilny

– posiada wbudowaną kamerę

Minusy:

– mały monitor w stosunku do komputera stacjonarnego i AiO

– wysokie koszty napraw w przypadku awarii.

Laptop Acer A315

Krok 3.

Należy zwrócić uwagę na parametry sprzętu, przede wszystkim procesor, pamięć, dysk i ekran. Jeśli chodzi o wybór procesora, to najlepiej porównywać różne modele przy pomocy strony cpubenchmark.net. Poświęcając kilka minut możemy bardzo szybko sprawdzić, czy lepiej zakupić używany komputer ze starym procesorem np. I5-4300M osiągającym 3000 punktów czy kupić nowy z procesorem Celeron N4000 osiągającym zaledwie połowę tego wyniku. W wielu przypadkach zdarza się, iż używany sprzęt ma dużo bardziej wydajne procesory niż nowy. Kolejny element istotny to pamięć RAM- 8GB to ilość wystarczająca do normalnej pracy. Kupując sprzęt używany wyposażony w pamięć 4 GB warto zadbać o rozbudowę do 8GB, co przy obecnych cenach pamięci na pewno nie nadweręży budżetu. Pojawienie się kilka lat temu tanich dysków SSD spowodowało, iż w tym momencie niemal każdy komputer wyposaża się w taki dysk. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno bardzo szybka praca komputera, wadą dysków SSD jest natomiast awaryjność i problem z odzyskaniem utraconych danych. Posiadając sprzęt z dyskiem SSD warto na pewno zadbać o to, aby cenne dane przechowywać dodatkowo na innym nośniku. Ostatnia uwaga dotyczy ekranu- najlepiej zakupić komputer z ekranem Full HD.

Udostępnij tą stronę przez:
komputer na raty zakupy na raty linkart commpol sprzedaz ratalna sprzet komputerowy laptop na raty (1)