Laboratoria Przyszłości są inicjatywą edukacyjną, która jest realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy jest pomoc przy stworzeniu nowoczesnej szkoły z zajęciami prowadzonymi w sposób nowatorski i ciekawy. Nowy sposób nauki powinien być angażujący dla uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Cel przedsięwzięcia to wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. Dzięki temu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry. Nie będzie też konieczności wniesienia wkładu własnego.
Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
• Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
• Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
• Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
• Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Założeniem inicjatywy nie jest nauka zdalna. Projekt Laboratoria Przyszłości skupia się na wyposażeniu, które służy przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, dając szkołom taką możliwość szczególnie podczas nauki stacjonarnej.
Wyposażenie podstawowe wraz z cenami można wycenić tutaj– firma Linkart jest integratorem rozwiązań w ramach tej inicjatywy.
Udostępnij tą stronę przez: